לימוד ספרדית למתחילים באינטרנט
לימודי ספרדית למתחילים
דנה ברגיל

לימוד ספרדית למתחילים באינטרנט

הבשורה הטובה הינה שבמציאות העכשווית, הודות לטכנולוגיה המתפתחת במדינת ישראל וברחבי עולם, פשוט ביותר להיחשף לשפה החדשה, אשר הנכם מעוניינים ללמוד אותה, כמו למשל – לימוד

קרא עוד »
לימוד ספרדית בחינם
קורסים בספרדית
דנה ברגיל

לימוד ספרדית בחינם

קיימים במדינת ישראל המון מרכזי לימוד שפות אשר ישמחו לפתוח את שעריהם בפניכם. אף אחד לא יכול להגיד שאותם מרכזי לימוד שפות אינם יספקו לכם

קרא עוד »
לימוד ספרדית באינטרנט בחינם
קורסים בספרדית
דנה ברגיל

לימוד ספרדית באינטרנט בחינם

קורסים מקוונים מתעצמים בפופולריות ובנוכחות שלהם אצל קהל היעד של סטודנטים, וקורסי לימוד ספרדית באינטרנט בחינם הינם מהווים את השיעורים הכי נחשקים אשר סטודנטים נרשמים

קרא עוד »
לימוד ספרדית באינטרנט
קורסים בספרדית
דנה ברגיל

לימוד ספרדית באינטרנט

העבודה שלכם, לוח הזמנים שלכם או המקום שהנכם חיים בו אינם צריכים למנוע מכם ללמוד ספרדית. בשל רשת האינטרנט, לימוד ספרדית באינטרנט מבטלים את המחסור

קרא עוד »

הכירו את ספרד

ספרד- מה מיוחד במדינה האירופאית ששינתה את מפת העולם ובעלת השפעה רבה על העולם בכלל ועל העולם היהודי בפרט. 

ספרד ממוקמת ביבשת אירופה, בחצי האי האיברי וחולשת על 85% ממנו יחד עם פורטוגל. היא מדינה שיש בה הכל מטירות אבן, הרים מושלגים, אנדרטאות עצומות, חופי יפ קסומים וערים מתוחכמות, שכולן הפכו אותה ליעד נסיעות מועדף. המדינה מגוונת מבחינה גיאוגרפית ותרבותית . 

מרכז ספרד נמצאת מסטה ( Meseta) , רמה מרכזית רחבה וחצי קילומטר מעל פני הים . חלק גדול מהאזור מסור באופן מסורתי לחוות בקר וייצור תבואה ; בסביבה הכפרית הזו הטיה דון קיחוטה של מיגל דה סרוונטס על טחנות הרוח הגבוהות שעדיין מנקדות את הנוף בכמה מקומות. בצפון מזרח המדינה נמצא העמק הרחב של נהר עברו, האזור ההררי של קטלוניה , ומישור החוף ההררי של ולנסיה . 

מצפון מערב נמצאים הרי קנטבריה , תחום מחוספס שבו עמקים מיוערים וכבדות גשם שזורים פסגות גבוהות. מדרום הוא הדר-בוסתן עשיר מושקות אדמות העמק של נהר גואדלכביר , נחגג המילים הנודעות של משוררי ספרד פדריקו גרסיה לורקה ואת אנטוניו מצ'אדו ; מעל העמק הזה מתנשאת סיירה נבאדה המושלגת. החלק הדרומי של המדינה הוא מדברי, הרחבה של הסהרה שהוכרה לאמריקאים באמצעות סרטי "ספגטי מערב" של שנות השישים ותחילת שנות ה -70. מרופדים בעצי דקל, שיחי רוזמרין וצמחייה טרופית אחרת, החוף הדרום-מזרחי של הים התיכון והאיים הבלאריים נהנים מאקלים עדין, המושך מיליוני מבקרים וגמלאים, במיוחד מצפון אירופה.

ספרד

ההיסטוריה של ספרד

סיפורה של ספרד הוא אחד הסיפורים הגדולים באירופה. הוא מאמץ את המאבקים הגדולים בין מוסלמים לנוצרים מימי הביניים, אחת האימפריות הגדולות בעולם, ובמאה ה -20 מלחמת אזרחים, דיקטטורה וחזרה מדהימה לדמוקרטיה.

כשאתה מטייל ברחבי הארץ קל להפליא ליצור קשר עם העבר המרתק של ספרד דרך אינספור המונומנטים והאתרים ההיסטוריים המשומרים היטב ומוזיאונים מצוינים.

ספרד והתרבויות הקדומות

ספרד יכולה לטעון באופן משכנע שהיא ערש האנושות במערב אירופה: בשנת 2007 התגלו שרידי העתיקה המאושרים ביותר במערב אירופה – בני 1.2 מיליון שנה – מהמין הומו באטפורקה, סמוך לעיר בורגוס שבצפון המדינה. אך רק לפני כ -3000 שנה נכנסה ספרד למיינסטרים של ההיסטוריה.

פיניקים, קלטים ויוונים

הפיניקים היו הראשונים מבין התרבויות הגדולות בעולם העתיק ששמו את מבטם לספרד. מהבסיס שלהם לאורך החוף הדרומי של לבנון, ייתכן שהפיניקים היו שליטי הים הראשונים בעולם.

הם היו בעיקר סוחרים ולא כובשים, והמסחר הוא שהביא אותם לראשונה לספרד בסביבות 1000 לפני הספירה. הם הגיעו לחופי ספרד הנושאים בשמים, שנהב, תכשיטים, שמן, יין וטקסטיל, אותם החליפו בכסף ספרדי וברונזה.

הרומאים

החל מהמאה ה -6 לפני הספירה, הפיניקים והיוונים נדחקו ממערב הים התיכון על ידי קרתגו העצמאי שזה עתה, מושבה פיניקית לשעבר שהקימה יישוב פורח באיביזה.

הכוח הים תיכוני החדש הבא לקום היה רומא, שהביסה את קרתגו במלחמות הפוניות הראשונה והשנייה, ונלחמה על השליטה על הים התיכון במאה ה -3 לפני הספירה. בין שתי המלחמות כבש קרתגו את דרום ספרד.

המלחמה הפונית השנייה (218–201 לפנה"ס) ראתה את הגנרל הקרתגי חניבעל מצעיד את פיליו מכאן ומעל האלפים כדי לאיים על רומא, אך ניצחונה של רומא באיליפה, סמוך לסביליה, בשנת 206 לפני הספירה העניק לה בסופו של דבר את השליטה בחצי האי האיברי. העיירה הרומית הראשונה בספרד, Itálica, נוסדה בסמוך לשדה הקרב זמן קצר לאחר מכן.

הרומאים השתלטו על חצי האי האיברי במשך 600 שנה. זה לקח להם 200 שנה להכניע את השבטים החמורים ביותר, אך בשנת 50 לספירה רוב איספניה (כפי שכינו הרומאים חצי האי) אימצו את אורח החיים הרומי.

המורשת של רומא לספרד הייתה בלתי ניתנת לחישוב, והעניקה להיספניה מערכת דרכים, אמות מים, מקדשים, תיאטראות, אמפיתיאטראות ובתי מרחץ, יחד עם הדת השולטת עד היום – הנצרות – ואוכלוסייה יהודית שהייתה אמורה למלא חלק גדול בחיים הספרדיים עוד. מ 1000 שנה. השפות המדוברות כיום ביותר בחצי האי האיברי – ספרדית קסטיליאנית, קטלאנית, גליציאנית ופורטוגזית – כולן גרסאות לטינית השפה המדוברת על ידי הלגיונרים והקולוניסטים הרומיים, המסוננות לאורך 2000 שנות מוטציה לשונית; הבאסקים, אף שהם הובסו, מעולם לא הומנטרו כמו השאר ומכאן ששפתם מעולם לא הגיעה למסלול הלטיני.

הרומאים היו אלה שהחלו לכרות לראשונה (עבור עצים, דלק וכלי נשק) את היערות הנרחבים שכיסו בזמנם מחצית מהמטטה הספרדית. בתמורה, היספניה נתנה לרומא זהב, כסף, דגנים, יין, דגים, חיילים, קיסרים (טראיאנוס, אדריאנוס, תאודוסיוס) והספרות של סנקה, מרסיאל, קווינטיליאן ולוקאן.

.

ספרד המוסלמית

מותו של הנביא מוחמד בערב הרחוקה בשנת 632 שלח גלי הלם לרחבה, וגם ספרד תחוש במהרה את ההשפעות. תחת יורשיו של מוחמד, המכונים ח'ליפים (מהמילה הערבית 'חסיד'), הדת החדשה התפשטה במהירות יוצאת דופן. חלק ניכר מהמזרח התיכון היה שלהם בשנת 656, ובשנת 682 הגיע האיסלאם לחופי האוקיינוס האטלנטי במרוקו. ספרד, ואיתה אירופה, היו כעת באופק.

המוסלמים בחרו רגע טוב להגיע: עם התפוררות הממלכה הוויזיגותית דרך רעב, מחלות וסכסוכים בקרב האריסטוקרטיה, חצי האי האיברי היה מסודר ובשל לפלישה.

תור הזהב 

מאמצע המאה ה -8 ועד אמצע המאה ה -11, הגבול בין השטח המוסלמי לנוצרי היה בצפון חצי האי, בערך מדרום קטלוניה לצפון פורטוגל, עם בליטה לעבר מרכז הפירנאים. מדרום לקו זה התפתחו ערים אסלאמיות כמו קורדובה, סביליה וגרנדה עם ארמונות יפים, מסגדים וגנים, אוניברסיטאות, מרחצאות ציבוריים וזוקו שוקקים. שליטי אל-אנדלוס אפשרו חופש פולחן ליהודים ולנוצרים (המכונים מוצאראב) תחת שלטונם. היהודים פרחו בעיקר, אך הנוצרים נאלצו לשלם מס מיוחד, ולכן רובם התאסלמו או עזבו לצפון הנוצרי. המתנחלים המוסלמים עצמם לא היו קבוצה הומוגנית: מתחת למעמד השליט הערבי היה מספר גדול יותר של ברברים בצפון אפריקה, ומרדי ברברים לא היו נדירים.

בשנת 929 העניק לעצמו השליט עבד אר-רחמן השלישי את תואר הח'ליף, שפתח את ח'ליפות קורדובה (929–1031), במהלכו הגיע אל-אנדלוס לשיא העוצמה והברק. קורדובה בתקופה זו הייתה העיר הגדולה והמסנוורת ביותר במערב אירופה. אסטרונומיה, רפואה, מתמטיקה ובוטניקה פרחו ואחת הספריות המוסלמיות הגדולות הייתה בספרד.

הכיבוש הנוצרי

הכיבוש הנוצרי מחדש של חצי האי האיברי החל בסביבות 722 בקובאדונגה, אסטוריאס, והסתיים עם נפילת גרנדה בשנת 1492. בין שני התאריכים הללו היו כמעט שמונה מאות שנים של הרפתקאות לא טובות, מה שגרם לניצחונות והחמצת הזדמנויות, שבמהלכן ממלכות נוצריות שונות היו כמעט לעתים קרובות במלחמה זה עם זה כמו עם מוסלמים.

האינקוויזיציה הספרדית

שליטי ספרד הקתולים החדשים הבהירו כבר מההתחלה שכל מדיניות נאורה של דו-קיום דתי היא נחלת העבר. השליט לא היה מרוצה מכיבוש טריטוריאלי, הלהט של המלכים הקתוליים הביא לייסוד האינקוויזיציה הספרדית בכדי להשמיד את האנשים המאמינים כי הם מאיימים על הכנסייה הקתולית.  האינקוויזיציה התמקדה תחילה בשיחות (יהודים התנצרו), והאשימה רבים בכך שהם ממשיכים לעסוק ביהדות בסתר; בהערת שוליים מעניינת להיסטוריה, טורקמדה נולד בעצמו להורים משוחחים.

במהלך האינקוויזיציה, החוטאים 'המאושרים' הוחרמו חולצה צהובה שעליה היו צלבים קצרים מספיק כדי לחשוף את איברי המין שלהן, ואז צעדו לדלתות הכנסייה המקומית והלקה.

אם היה לך מזל, עברת עינויים בלתי נתפסים לפני שעברת אוטו-דה-פאו, אשריפת ציבור על המוקד. מי שחזר בו ונישק את הצלב נחרך לפני שהוצתה האש, ואילו אלה שרק נסוגו נשרפו במהירות בעץ יבש. אם נשארת איתנה ולא נסגת, העץ ששימש לאש היה ירוק ונשרף לאט.

האימפריות של ספרד

לאחר שהבטיחו את חצי האי האיברי כשלם, הפנו המלכים הקתוליים את תשומת ליבם למקום אחר. כיבוש גרנדה התרחש בקפידה עם פתיחת עולם הזדמנויות חדש לגמרי לספרד הנוצרית הבטוחה. המסע של קולומבוס לאמריקה, באותה שנה בדיוק עם נפילת גרנדה, הציג יבשת חדשה לגמרי בה הגורמים הצבאיים והצלבניים של החברה הספרדית יוכלו להמשיך במאמציהם.

כיבוש עולם חדש
באפריל 1492 העניקו המלכים הקתולים למלווה הגנואי כריסטופר קולומבוס (כריסטובל קולון בספרדית) כספים להפלגתו מעבר לאוקיינוס האטלנטי בחיפוש אחר דרך סחר חדשה למזרח.

קולומבוס הפליג מנמל פאלוס דה לה פרונטרה האנדלוסי ב -3 באוגוסט 1492, עם שלוש ספינות קטנות ו -120 איש. לאחר מרד כמעט כאשר הצוות התייאש מראיית האדמות, הם הגיעו לבסוף לאי גואנחאני, בהאמה, והמשיכו למצוא את קובה והיספניולה. קולומבוס חזר לקבלת פנים של גיבור מהמונרכים הקתוליים בברצלונה, שמונה חודשים לאחר עזיבתו. קולומבוס עשה שלוש מסעות נוספים, ייסד את העיר סנטו דומינגו על היספניולה, מצא את ג'מייקה, טרינידד ואיים קריביים אחרים, והגיע לפתח האורינוקו ולחופי מרכז אמריקה. אבל הוא מת עניים בוואלאדוליד בשנת 1506, עדיין האמין שהגיע לאסיה.

כובשים מבריקים אך חסרי רחמים כמו הרנאן קורטס ופרנסיסקו פיזארו עקבו אחר עקבותיו של קולומבוס ותפסו חלקים נרחבים של היבשת האמריקאית לספרד. עד שנת 1600 ספרד שלטה כמעט בכל מקסיקו ומרכז אמריקה של ימינו, רצועה גדולה של דרום אמריקה, כל האיים הקריביים הגדולים ביותר, ופלורידה. המושבות החדשות שלחו מטענים עצומים של כסף, זהב ועושר אחר לספרד, שם היה הכתר זכאי לחמישית מהמטיל (החמישי האמיתי, או החמישי המלכותי). סביליה נהנתה ממונופול על סחר זה והפכה לאחת הערים העשירות באירופה.

הצלחתה של ספרד לא האריכה ימים אבל הסתיימה סופית בשנת 1898 בה איבדה ספרד את קובה, הפיליפינים, גואם ופורטו ריקו לאחר שהובסה במלחמת ספרד-אמריקה על ידי ארה"ב. עבור מדינה ששלטה באחת האימפריות הגדולות ביותר בעידן, זה חתם נפילה מכוונת מחסד.

ספרד